EFT – En självhjälpsmetod som fungerar.
Det är många som tycker att det låter så osannolikt att de helt enkelt bara tror det är något lurt och tappar inresset. Andra kanske tror på det men tappar intresset eftersom det inte är så lätt alla gånger att utföra EFT så att det bli ett bra resultat.
Vad är då EFT – Emotionellt Frigörande Teknik.
EFT använder några akupunkturpunkter (utan nålar), enligt ett visst schema. EFT innebär samtal och knackning. Ett sätt att jobba med kropp och själ och tanke.
Den grundläggande principen är att, när vi känner oss hotade skickar hjärnan ut signalsubstanser till den kroppsdel som för tillfället har störst möjlighet att ta hand om den upplevda faran.
Det kan visa sig genom en spänning eller smärta. Grunden har sitt ursprung i traditionell kinesisk medicin. Dr Roger Callahan, amerikansk psykolog, blandade den österländska kunskapen om kroppens meridianer med västerländsk psykologi och kallade det Thought Field Therapy, TFT. Gary Craig, utbildad ingenjör på Stanford Universitetet i USA, var elev till Dr roger Callahan. Han lärde sig TFT men förenklade metoden och kallade det Emotional Freedom Technique, EFT.
Bastekniken går till så att du fokuserar på den negativa känslan (rädsla, oro, stress, obehagligt minne eller annat som tynger dig). Det kan yttra sig i en fysisk symtom, Ex spänning eller smärta. Ibland kan det vara lättare att beskriva känslan, spänningen som en metafor. Med fingertopparna knackar du själv på var och en av de 9 meridianpunkterna på kroppen. Ett tecken på att EFT fungerar är att känslan antingen minskar eller ökar. Du knackar för att få kontakt med dina känslor och när du får kontakt med dina känslor, dvs vågar känna hur det verkligen känns så blir känslorna sedda, bekräftade genom att du uppmärksammar dem och när du knackar får kroppen en chans att göra sig av med känslor som inte längre främjar dig.
Det låter ganska enkelt men vi har komplicerade förhållanden till våra känslor. Vi lever i ett samhälle där känslor är passande och opassande. Vi ska vara glada, nöjda, öppna, sociala, alltid orka ställa upp. Men de känslorna är inte alltid uppe, ibland är vi irriterade, arga, ledsna,sårade…..och det är känslor vi helst inte ska eller bör visa. Vi trycker undan dem och visar kanske hemma vad vi verkligen tycker men det är kanske inte riktigt rätt sätt att hantera dem där hemma eller rätt sätt att hantera känslorna på.
När du upptäcker EFT kommer du också att upptäcka att du vågar känna de där förbjudna känslorna eftersom de faktiskt är en information till dig. När vi vågar lyssna på de där “obehagliga” känslorna börjar vi våga lära känna oss själva på ett lite djupare plan.
Här är en bild på var punkterna sitter runt ansiktet, nedanför nyckelbenet, under armen och på handen.
Det finns en flik med olika knackteman, t ex Huvudvärk(smärta över huvudtaget), Att skjuta upp saker. Efter hand kommer vi att lägga till fler ämnen/knackningsrundor.